POMIJEŠALA SAM OVA 2 SASTOJKA I NANIJELA NA NOS: Svi miteseri su odmah ispali, LICE MI NIKADA NIJE BILO ČIŠĆE I LJEPŠE (RECEPT)

Miteseri koji se najčešće pojavljuju na nosu, čelu i bradi nisu rezervirani samo za tinejdžere, no postoji lijek za njih. Kod težih slučajeva koristite specijalne preparate, a kod blažih su dovoljni i prirodni lijekovi.

Kako bismo se riješili upornih mitesera, prvo trebamo shvatiti što su oni zapravo, objašnjavaju dermatolozi. Oni nikako nisu obični prištevi, već nakupine izlučenog prirodnog sebuma u porama, piše 24sata.

Ove male crne točkice najčešće prekrivaju nos, bradu i čelo, a sklonija im je masna koža jer luči više masnoća. Potamne u dodiru sa zrakom, jer su svi miteseri zapravo žućkaste boje, no na površini kože poprimaju tamniju boju.

Većina ljudi pogrešno smatra kako će agresivnim pilinzima spriječiti njihovu pojavu, no dermatolozi objašnjavaju kako se miteseri nalaze dublje od površinskog sloja, pa se takvim tretmanima skida samo njihova kapica te nepotrebno oštećuje, odnosno stanjuje koža. Piling bi trebao biti blag i ne primjenjivati se više od jednom na tjedan, kaže ugledna američka dermatologinja Rachel Nazarian.

miteser1

Hemijska rješenja

Od kemijskih rješenja ističe kako je najučinkovitija salicilna kiselina, koja se primjenjuje u obliku gela za čišćenje. Nju se može pronaći u brojnim drogerijskim proizvodima. Ova kiselina s lica skida mrtvu, površinsku kožu i ne samo da odčepljuje već nastale mitesere, već pomaže u sprečavanju ponovnog začepljenja tih rupa na koži.

Retinoidi također mogu pomoći, no isključivo kod kože koja nije osjetljiva, odnosno primjereniji su za zreliju i masniju kožu. Lokalni retinoidi su derivati ​​vitamina A koji ne samo da smanjuju upalu, već sprječavaju da se stanice lijepe i blokiraju pore. Osim toga, pomažu u smanjenju nastalih mrljica i ožiljaka.

Benzoil peroksid je u usporedbi sa salicilnom kiselinom manje djelotvoran u sprečavanju nastanka mitesera, no dobar je u kombinaciji jer ima antibakterijsko djelovanje te smiruje upale oko pora.

Najbolji prirodni lijekovi

Mitesere čiste i namirnice iz kuhinje, a maske se preporučuje nanositi jednom na tjedan. S njima možete održavati čisto stanje, no miteseri će se ipak povremeno javljati, kaže dermatologinja koja smatra da su prirodna sredstva uvijek dobrodošla jer djeluju blagotvorno na kožu.

Cimet

U posudi treba pomiješati jednu žličicu mljevenog cimeta s dvije žličice meda. Pastu potom treba nanijeti na kritične točke i ostaviti da djeluje barem 15 minuta prije ispiranja.

Sok od limuna

Odličan saveznik u borbi protiv mitesera je limun bogat vitaminom C. On sužava pore, uklanja mrtve stanice kože i dezinficira kožu. Dovoljno je iscijeđeni limunov sok nanijeti na lice i ostaviti da djeluje oko pola sata te nakon toga isprati. S limunovim sokom treba biti oprezan i ne koristiti ga češće od jednom u dva tjedna.

Zeleni čaj

Zeleni čaj prvo treba skuhati pa potom ohladiti na sobnu temperaturu. Nakon toga vatom se nanosi na mitesere i ispire nakon 10 minuta. Antioksidansi iz čaja pomažu u čišćenju sebuma i smanjuju upalne procese. Djeluje kao prirodni tonik.

Med

Zagrijte žlicu meda, pričekajte da se ohladi na sobnu temperaturu i potom nanesite na lice. Pazite da med ne bude prevruć. Ostavite da djeluje 10 minuta pa potom isperite mlakom vodom. Med čisti mitesere i ujedno djeluje antibakterijski.

Leave a Reply